و شفق ها اینجا آرامند…

734

[av_notification title=” color=’silver’ border=’solid’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’normal’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’]
[برای زنده یاد محمود کاشی چی، بنیانگذار بازارچه کتاب]
جنگ بین الملل دوم که پایان گرفت و شعله های آتش آن به خاموشی گرایید، محمود آقاجان زاده کاشی چی با تأسیس کتابفروشی گوتنبرگ در خیابان پهلوی آن زمان مشهد، بخت خود را با انتشار ترجمه هایی از کتاب های بنگاه نشریات پروگرس مسکو آزمود.
[/av_notification]

کتاب هایی چون «پس از مجلس رقص» نوشته تولستوی، «بانو با سگ ملوس» از چخوف، «رُز طلایی» پاستووفسکی، «آذرستان» مجموعه ای از داستان های نویسندگان آ ذربایجان شوروی سابق، «النگوی یاقوت سرخ» الکساندر کوپرین، «الوداع گل ساری» چنگیز آیتماتف، <شفق ها اینجا آرامند> نوشته بوریس واسیلیف، «چنگیزخان» واسیلی یان و ده ها کتاب ماندگار دیگر با ترجمه افرادی همچون حبیب الله فروغیان، سیف الدین همایون (گامایون)، عبدالحسین نوشین و… که انجام این مهم کار کسی نبود جز «کاشی چی» که توانست با پشتکار بی نظیری، امتیاز انتشار و ورود این کتاب ها را به ایران کسب کند و از آن زمان بود که نام «گوتنبرگ» با «میر» که بنگاه چاپ و انتشار کتاب های پروگرس بود، گره خورد. البته مرحوم کاشی چی هیچ گاه از یاد کودکان و نوجوانان غفلت نکرد و هم او بود که کتاب های «شاهزاده و گدا» با ترجمه مرحوم محمد قاضی و «قصه های چینی و ترکمنی»، «افسانه های قدیم ملل» و… را به دست چاپ سپرد و بدین وسیله دین خود را به کودکان و نوجوانان این مرز و بوم ادا کرد. البته عمده فعالیت های مرحوم کاشی چی به اینها ختم نمی شود و او کسی بود که نخستین نمایشگاه کتاب را در تهران در محل فعلی بازارچه کتاب تهران در آبان ماه سال ۱۳۵۶ راه اندازی کرد. ساختمان بانک بازرگانی که در سال ۱۳۵۳ تأسیس شده بود، می رفت که به محلی تجاری و تفریحی تبدیل شود اما با تلاش و پشتکار مرحوم کاشی چی به مکانی برای تبادل اندیشه تبدیل شد. هر چند ایده تأسیس یک نمایشگاه دائمی کتاب با وقوع انقلاب اسلامی در سال های بعد از تأسیس بازارچه، جامه عمل به خود نپوشید اما کاشی چی با تلاشی مضاعف و مذاکره با صاحبان آن مکان- بازارچه کتاب- (صداقت پور و کاشانی) مانع آن شد که آنجا به محلی غیر از فروشگاه های کتاب تبدیل شود. کاشی چی آنجا را خرید و با شرایط سهل و آسان، فروشگاه های طبقات همکف را در اختیار ناشرانی قرار داد که به دنبال مکانی برای کسب و فعالیت انتشاراتی بودند، لذا آنجا به مکانی تبدیل شد برای راه اندازی فروشگاه کتاب و شد «بازارچه کتاب تهران»!
دیروز قلب بنیانگذار انتشارات گوتنبرگ و بازارچه کتاب تهران و یکی از ناشران سختکوش این مرز و بوم از حرکت ایستاد اما دوستان و یاران او خرسندند که در زمان حیاتش برای او سنگ تمام گذاشتند و در سال ۱۳۸۶ به مناسبت سی امین سال تأسیس بازارچه کتاب، از او قدردانی کردند. کسانی چون عبدالرحیم جعفری (مؤسس انتشارات امیرکبیر)، احسان نراقی، علی بهزادی (مدیر مجله سپید و سیاه)، محسن باقرزاده (انتشارات توس)، حسن کیائیان (چشمه)، حسین زادگان (ققنوس) و… دور هم جمع شدند تا به او ادای احترام کنند. سنت حسنه ای که باید ماندگار شود. کاشی چی دیروز آرام شد همچون شفق هایی که زمانی خود بانی انتشارش شده بود.

* یادداشت ۲ روزنامه ایران

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.